Case study: Tarkvaraarenduse lõputud võimalused
Tarkvaraarendus
Mis ühendab helkurvestis töömeest ja moodsaid digilahendusi?
Ehitussektor pole just esimene valdkond, mis seoses tarkvaraarendusega pähe hüppaks.
Tegelikult on aga väga erinevaid võimalusi, kus kvaliteetsest tarkvaraarendusest reaalset kasu lõigata. Enda praktilisest kogemusest räägib ehitusvaldkonnas tegutsev ettevõtja Indrek Sonberg, kellele loodi rätseplahendusena tarkvara Skywerk, mis mõeldud igapäevast haldustööd kiirendama-kergendama-efektiivistama.
Räägi, Indrek, mida Skywerk endast täpsemalt kujutab?
Skywerk on ehitajatele mõeldud tarkvara. Selle abil on võimalik täita kõiksugu dokumente, mis ehitusobjektiga kaasas käivad. Töötajaid saab oluliselt kergemini juhtida, tulevikutöid saab väga mugavalt planeerida. Põhimõtteliselt on Skywerk loodud selleks, et ehitusobjekti igapäevaelu kergendada, see on nutikas abiline.
Ilmselt on igaüks näinud täies hoos ehitusprotsessi – seal on tohutult inimesi, alates helkurvestiga haamrimehest kuni musta maasturiga objektijuhini. Kellele Skywerk täpsemalt mõeldud on?
Tõepoolest – Skywerk on mõeldud absoluutselt kõigile, kes ehitusega seotud on. Töömehest juhini. Seda saavad kasutada kõik ja oleks vale arvata, et tarkvara on loodud suurtele peatöövõtjatele. Töötulemusi jälgivad ju kõik. Objektijuht – ehk siis suur peatöövõtja – saab Skywerks kirja panna, millises järgus erinevad protsessid on. Alltöövõtjad täidavad juba konkreetsemalt, milliseid töid millistel päevadel tehakse. Isegi väikeettevõtted, kellel on objektil võib-olla ainult kümme meest – päeva lõpus võtab tehtud tööde dokumenteerimine ikkagi omajagu aega. Meie tarkvara kiirendab selliseid protsesse olulisel määral.
Kust tuli idee selline tarkvara välja arendada – kas reaalsest vajadusest?
Jah, meil endal oli probleeme ehitusdokumentide täitmisega. Tähendab, mitte otseselt probleeme, aga see võttis liiga palju aega. Kui mehed teevad näiteks nädal aega sama tööd, siis muutub igapäevane paberimäärimine ikkagi tüütuks. Skywerkis on olemas template’id, kus saab mugavalt muuta kuupäevi-töötunde-mahte ja muud, mida vaja. Kui varem polnud selliste tabelite jaoks muid võimalusi kui Word või Excel dokumendid, mille täitmine võtab kümme-viisteist minutit, siis nüüd saab sama töö teha ära reaalselt 30 sekundiga.
Kümme minutit versus 30 sekundit on märgatav vahe. Olete te pidanud ka täpset arvestust või teinud statistikat, kui palju aega-raha tänu tarkvarale kokku hoitakse?
Numbriliselt pole niimoodi jälginud, aga lõppkokkuvõttes ongi aeg raha. Mida pikemalt ehitustöid planeerida, seda rohkem kulub aega. Loomulikult tuleb objektidel alati ette muudatusi, nii suuri kui väikseid. Töötajatele saab Skywerkis väga mugavalt käsklusi ja juhiseid jätta. Sinna saab kommentaare ja pilte lisada. Selle asemel, et iga väikse muudatuse puhul helistama ja selgitama hakata, on kõik süsteemis olemas. Otseselt pole vaja iga asja pärast juhtidega ühendust võtta. Suhtlus toimub palju kiiremini.
Kommentaarid, pildid… see kõlab nagu ehitusobjektile mõeldud sotsiaalmeedia.
(naerab) Jah, võib nii öelda küll. Selles mõttes on see väga kasutajasõbralik.
Rääkides kasutajasõbralikkusest – kas olete Skywerki kasutajatelt saanud ka tagasisidet, kuidas tarkvara veelgi efektiivsemaks muuta?
Jah, klientide soove võtame ikka arvesse. Vajadusel testime, kas mõnda lahendust oleks vaja ka teistel kasutajatel ja sel juhul teeme juba suuremaid muudatusi. Ühe näitena võin tuua kliendisoovituse: varem seisid meil planeerimisvaade ja kalendrivaade eraldi. Tänu uue kliendi tähelepanekule ühendasime need – nüüd saab planeeritavad ehitustööd otse kalendrisse märkida. Asi toimub nii-öelda ühes aknas. Loomulikult võtame selliseid soovitusi kuulda ja võimalusel tuleme alati vastu.
Kasutajatele on loodud ka erinevad paketid: Starter, Pro ja Crew. Millised on nende erinevused?
Põhimõte on kõigil enamjaolt sama. Paketid erinevad ainult kasutajaarvu poolest – näiteks mitu inimest saavad süsteemis dokumente luua. Samuti on pakettidel erinevad mälumahud ning objektide lisamise võimalused. Suuremate vajaduste korral on võimalus teha ka paketi erilahendus.
Miski ei sünni üleöö, ilmselt võttis ka Skywerki arendamine omajagu aega.
Alates ideest kuni nutitelefonist vastu vaatava tarkvarani. Kuidas leidsite sobivad tarkvaraarendajad?
Camo peale sattusime läbi tuttava soovituse. Võib öelda, et kogu protsessis tegelikult suuremaid probleeme ette ei tulnudki. Ja väiksemad leidsid kiiresti lahenduse. Selles mõttes sujus koostöö väga edukalt. Sujub siiani.
Tulles tagasi algmõtte juurde – ehitussektor ja tarkvaraarendus käsikäes. Kui mõelda tulevikule, siis on selge, et liigume üha digitaalsema ühiskonna suunas. Kas ühel päeval asendab ka sedasama helkurvestis haamrimeest hoopiski tarkvaraarendus?
Digilahendusi otsitakse tõepoolest järjest rohkem, aga selline tulevik on ikkagi veel väga kaugel. Me justkui alles ärkame – digilahenduste mõttes. Praegu toimub vanaaegset paberimäärimist ikkagi veel väga palju. Käsitsi tehakse palju. Näiteks kas või töötundide kirjapanek – palgatabeleid täidetakse käsitsi. Skywerkis on palgatabel seevastu automatiseeritud.
Aga kindlasti pole Skywerk mõeldud inimest asendama või kellegi töökohta ära kaotama. Nagu juba mainisin, on see eelkõige ikkagi nutikas abiline, mis ehitajate elu kergemaks teeb.
Jaga kui hoolid:
Kui Sul on idee, mis tahab realiseerimist, võta meiega ühendust!
TASUTA konsultatsioon ja hinnapakkumine. Lubame, et vastame alati võimalikult kiiresti